Evde Saç Boyama ve Cila Nasıl Yapılır?

emirhan | 2 Nisan 2018 | Genel | 0 yorum

Evde Saç Boyama ve Cila Nasıl Yapılır?

 

Saç boyamak için uzun saatler güzellik salonlarında sıra beklemek, yüksek miktarlarda ücretler ödemek ve bazen de ortaya çıkan sonuçların hüsrana uğratması, günümüz modern kadınlarını evde saç boyamaya yönlendirmektedir. Gündelik hayatın yoğunluğu arasında evde sadece bir saatinizi ayırarak ve güzellik merkezlerine oranla çok daha az miktar para harcayarak bakımlı görünen boyalı saçlara ulaşmak mümkün.

 

 6 Adımda Evde Saç Boyama

 

 Saç Renginizi Belirlemek

 

Saç boyası almadan önce yüz şeklinize, göz ve ten renginize uygun saç rengini seçmek oldukça önemlidir. Bazen hayal ettiğiniz saç renkleri aslında size yakışmayabilir. Size uygun saç rengini bulmak için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Örneğin, farklı renklerde peruklar deneyebilirsiniz ya da fotoğraf modifiye etmeye yarayan çeşitli programlar ile saç renginizi değiştirerek uygun rengi bulmaya çalışabilirsiniz.

 

 Gerçekçi olmak

 

Saç boyamadan önce bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi mevcut saç renginizin analizini iyi yapmaktır. Boyanacak saçların daha önceden boya yapılmış mı yoksa ilk defa boya yapılacak natürel saç mı olduğunu bilmek size saç boyası rengi seçiminizi etkileyecektir. Saçın gri ve ya beyaz kısımları olup olmaması veya dip boyasına ihtiyaç duyup duymaması da renk seçiminde oldukça önemlidir. İlk kez boya işlemi uygulanacak olan saçlar genellikle kendi rengine kıyasla birkaç ton açık renklere kolaylıkla boyanabilmektedir, ancak koyu renk saçları saç açma işlemi uygulamadan sadece boya ile daha açık tonlara dönüştürmek oldukça zordur. Gri ve beyaz saçlarınız varsa seçilen boya rengi ve özelliklerine dikkat etmekte fayda var, günümüzde birçok saç boya markası gri ve beyaz saçların daha iyi kapatılabilmesi için özel ürünler üretmeye başlamıştır. Bu ürünler beyaz saçlarda maximum kapatıcılık özelliğine sahip olduğundan daha bakımlı bir görünüm ortaya koyacaktır.

 

 Ne Miktarda Saç Boyası Satın Almalıyım?

 

Size uygun saç rengine karar verdikten sonra sorulması gereken en önemli soru ne kadar saç boyası satın alacağınız olacaktır. Saç boyası alırken dikkat edilmesi gereken nokta saç uzunluğu ve sıklığı olacaktır. Genellikle kısa saçlar için bir kutu saç boyası, yani 50 ml boya ve 50 ml oksidan madde yeterli olacaktır. Omuz boyunda ve gür saçlara sahip olanlar iki kutu saç boyası almalıdırlar. Daha uzun saçlar için ise üç kutu önerilebilir, ancak saçınız çok uzun ve gür ise her ihtimale karşı fazladan bir kutu daha almak yararınıza olacaktır.

 

 Boyama İşleminden Önce Saçı Dinlendirmek

 

Saç boyamak kimyasal bir işlem olduğundan boyama işlemine başlamadan önce saçınızın sağlıklı bir durumda olması önemlidir. Eğer hemen boyama öncesinde saçınız perma ya da brezilya fönü gibi başka kimyasal uygulamalara maruz kaldı ise birkaç gün ara vermenizde fayda olacaktır. Bu tür kimyasal işlemler saçınızın doğal yapısını etkilemiş olduğundan, saçınızın ve saç derinizin daha sağlıklı olması adına saçınızın doğal nemini geri kazanması önemlidir. Normal şartlarda ise saçınızın nem dengesini korumak açısından saç boyama işleminin hemen öncesinde saç yıkama işlemi yapılması pek önerilen bir durum değildir. Mümkünse bir gün öncesinde saçın yıkanmış olması yeterlidir.

 

 Saç boyamak İçin Başka Neye İhtiyaç Var?

 

Saç boyası haricinde, boya karışımını hazırlamak üzere bir kase ve fırça, boyanın daha iyi yayılmasını sağlamak amacıyla kullanacağınız bir saç tarağı, saçları ayırmakta kullanılacak olan klips tokalar ve ellerinize boya bulaşmaması için bir çift eldiven yeterli olacaktır. Ancak bu işlemler uygulanırken bir de giysilerinizi saç boyasından korumak adına boynunuza dolayacağınız bir havlu ve ya pelerin de bulundurmakta fayda var. Boyama işlemi tamamlandığında bekleme süresince saçınızı korumak amacıyla bir bone de kullanılabilir.

 

Boyanın Uygulanması

 

Boyama işlemine başlamadan önce saç boyası üzerindeki talimatları iyi okumak oldukça önemlidir. Boya tüpleri ve antioksidan maddeler karışımın hazırlanacağı kase içerisine boşaltılır. Karışım homojen renk ve doku alıncaya kadar boya fırçası ile birkaç dakika karıştırılmalıdır. Ancak, alerji olma ihtimaline karşın vücudumuzun küçük bir bölgesinde boya maddesini sürüp bir deneme yapılabilir. Eğer bir yanma veya kızarıklık hissi oluşmuyorsa boyama işlemine başlayabilirsiniz.

Eğer boya yapılacak olan saç için dip boyası yapılma ihtiyacı varsa önce saç dipleri fırça ile güzelce boyanmalı, ardından tarak yardımıyla taranarak yaklaşık 10 dakika beklenmelidir. Bu süre saç diplerindeki farklı renklerin nötrlenmesi veya beyazların iyi kapatılması için önem taşımaktadır. Ardından bütün saçınız boya ile boyanmalı ve tarak yardımıyla boyanın saçın her yerine yayılması sağlanmalıdır. Boyama işlemi bittiğinde saçınıza masaj yaparak boyanın saçın her yerine ulaştığından emin olduğunuzda saçınızı bir klips ile tutturabilir siniz. Ya da bonenizi kullanabilirsiniz.

 

Boyama işlemi sonlandığında boya kutusunda yazan talimat gereğince uygun süre beklenmelidir. Bu süreyi aşmamak saçınızın sağlığı açısından ciddi derecede önemlidir. Süre bitiminde saçlarını yıkadıktan sonra saçınıza uygun bir saç maskesi ya da saç kremi kullanarak yeni saç renginizin daha canlı ve saçlarınızın daha yumuşak görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bazen ilk saç boyamada istenilen renge homojen olarak ulaşılamamış olabilir. Bu durumda saça bir gün sonrasında cila olarak adlandırılan ikinci bir boya uygulaması yapılması önerilir. Ancak bu cila uygulaması boyama işlemine göre daha kısa sürede tüm saça uygulanmalı ve normal boya bekleme süresinin yarısı kadar beklenmelidir.

 


6 Adımda Evde Saç Boyama, Evde saç boyama, Saç nasıl boyanır, Saçı boyamadan önce ne yapılır?,

Coprtying tüm hakları saklıdır.